Birgün 15-08-2011

Kıyıdaki yalnız şarkılar / BirGün-Pazar eki / Cemil Koz

Erdal Güneyi dinlemek, kendimizi bile bile yiyip bitirdiğimiz bir devirde oturup soluklanacağımız sınırlı/mucizevî anlardan. Dışarıdaki keşmekeş ve şamataya inat ruhu demlendiren, nefesini notalarla temizleyen bir müzik onunkisi. Kimi şarkıları, kendi kasabasında teknesiyle balığa çıkan bir adamın mutluluğuna benziyor. Kimi şarkıları da köhne bir bodrum katında ölümü bekleyen yaşlı amcanın hüznüne.

Yalnızdır Güneyin şarkıları. Terk etmemiştir; terk edilmiştir. Kendi ifadesiyle 'Issız bir adada beklenen haberler gibidir şarkılar, bir kıyıda beklenirler...' Kıyıdadır Güneyin şarkıları. Kenardan, olan biteni izler. Şaşırır bu maskeli baloya. O yüzden çıplaktır şarkılar. Arınmıştır her şeyden, Masumdur. Güneyin, 1997 yılındaki ilk albümünden beri çıkardığı albümleri alt alta toplasak, bir elin parmaklarını geçemeyiz. Piyasa mantığına göre rasyonal kararlar veren iktisat mezunu biri olmadığı apaçık ortada. Müziği ticari kaygılardan öte aşk ile yapan değerli biri Erdal Güney. Sevda ile çıktığı bu zahmetli yolda, ona övgüler düzmemize vesile olan albümü 'Bir Kıyıdan!, çok geç de kalsak ağırlıyoruz naçizane sayfamızda.

Denize açılmayı bekleyen bir teknenin süslediği albüm kapağı, mavi sularda salınan birinin çildiği albüm kartoneti, girizgahı özetleyen en güzel ve kısa yol. 12 sabırlı şarkı yer alıyor çalışmada. El emeği göz nuruyla yazılmış dizeleri ete kemiğe büründüren, şarkılara can veren ekip ise bir hayli kalabalık. (Elbette burada adını unuttuğumuz isimler olacaktır. Özürü bir borç biliriz onlara.) Şarkılar genelde Mustafa Nuhut ile birlikte yazılmış.'Rüyamsın göremediğim1 ne güzel bir sözdür öyle. Güneyin duru sesinden sonra albümde insanı yakalayan seda, Sıla Erol'a ait. Vokallerde ismini sıkça gördüğümüz bu isimi bir kenara not ettik. 'Sonbahar'filminin son sahnesiyle yürek dağlayan Ayşenur kolivar, yaklaşık 7 dakika süren 'Denizin Çocukları'nda da başrolde.'Zor Yıllar) 'Rüyamsın','Hüzn-ü Kâr', şarkılarında ise dizilerin görünmeyen kahramanı Eylem Aktaş ninni edasındaki sesi ile sahne alıyor.

Paylaşılmaz denilen yalnızlığı bir nebze olsun paylaşmak için kıyıda bekleyen şarkılar olduğunu unutmayalım. Gün gelir, çekilmek isteriz bir kıyıya. O kıyıda bizi yıllardır bekleyen şarkılar var. Hatırlayalım...

BirGün Gazetesi Pazar Eki 14 Ağustos 2011/ SYF: 10