Akşam

Özge Ç. Denizci

'Hatırla Sevgili' ve 'Elveda Rumeli' gibi dizileri izleyenler Erdal Güney'in güzel yorumu ve duygu yüklü temalarına zaten aşina.

Geçtiğimiz günlerde Ada Müzik'ten basılan albümüyle 4. solo albümünü yapmış olan Güney yaptığı iş itibariyle müziğin seri üretiminde.  Zaman zaman müzikten uzaklaştığını söyleyen Güney, "Müzik bir ağaçtır. Ağacın kendisiyle kurduğunuz ilişkiyle, meyveyle kurduğunuz ilişki farklıdır. Bazı meyveler güzel olabilir bazıları olmayabilir. Dizi müziği yaptığınız zaman meyvelere yoğunlaşırsınız. Meyve derli toplu olsun diye ona sürekli kimyasalları veriyoruz, doğal olmasına izin vermiyoruz. Çünkü hemen alınıp vitrine konulması gerekiyor. Bu yüzden kendi müziğime ve işime yabancılaşmam normal diyor. Erdal Güneyle müziği, görüntüye müzik yapmayı ve yeni albümü 'Bir Kıyıdan'ı konuştuk.

4 tane albümünüz var...

Solo 4 tane albümüm var. Bunların dışında soundtrackler ve yayınlanmış karma albümler de bulunuyor. Tam sayıyı bilmiyorum ama 10-11 tane albümümüz var.

Müzikle olan ilişkiniz nasıl başladı?

Halk müziği ve bağlamaya duyduğum ilgi, hem aileden gelen hem de içinde bulunduğum sosyal çevreden geliyor. Üniversite yıllarına kadar okul korolarında ve kendi kendime müziğe olan ilgimi geliştirdim. Etrafımda müzikten anlayan kimse yoktu. Üniversitede iktisat okudum ama o dönemde Yavuz Top Halk Müziği Merkezi'ne devam ettim. Demokratik kitle örgütlerinin içinde birilerinin müzik dersi vermesi gerekiyordu buna da en yatkın bendim. Gerektiğinde de sahneye çıkıyordum...